Zużywamy wciąż tyle samo energii elektrycznej, a nasze rachunki za prąd są coraz wyższe. Jak to możliwe? Dlaczego się tak dzieje i za co właściwie płacimy? Co jakiś czas pojawia się informacja o tym, że energia drożeje, sprawdźmy, co tak naprawdę znajduje się w naszym rachunku.
Cena za 1kWh energii – ile to naprawdę kosztuję?
Niewiele osób wie o tym, że cena za 1kWh energii to tak naprawdę tylko część rachunku za prąd. Składa się ona z wielu elementów, do których zaliczamy:
- Koszt zakupu energii elektrycznej
- Podatek VAT
- Akcyza
- Podatki i opłaty lokalne
- Koszty własne dystrybutora
- Marża dystrybutora
- Koszty przesyłowe
Wszystko to, na co nie mamy wpływu, a co generuje koszty po stornie naszego dostawcy. Podatki i lokalne opłaty to wytłumaczenie, dlaczego w jednej części kraju opłaty są niższe niż w innej. Własne koszty dystrybutora także zależą od wielkości firmy, tego, co dzieje się na rynku. Często konsumenci nie wiedzą, że płacą dodatkowo z powodu czyjegoś kryzysu. Wzrost kosztów któregokolwiek z czynnika zwiększa także podatek VAT. Im wyższa kwota, tym on wyższy.
Zużycie prądu drożeje – zmień dostawce
To, jakie ceny oferuje dany dostawca, to po części zobrazowanie możliwości danej firmy. Jeśli jest w stanie zaproponować niższe ceny niż inny dostawca w okolicy, to znaczy, że jego koszty przesyłowe i marża, są niższe. Czyli jest w stanie tak rozdysponować własnymi zasobami, by zaproponować niższe, atrakcyjniejsze ceny. Warto, w sytuacjach, w których zaczynają pojawiać się zbyt wysokie rachunki za prąd, poszukać nowego dostawcy. Oszczędności mogą być bardzo duże. Więcej dowiesz się na: https://poprostuenergia.pl/jak-obliczyc-zuzycie-pradu-w-domu/
Rachunki za prąd – różnice
Umowy z dostawcami z reguły podpisywane są na 24 miesiące. Po zmianie takiego dostawcy wystarczy bardzo dokładnie przyjrzeć się rachunkom, by już na pierwszy rzut oka dostrzec różnice. Bardzo rzadko oglądamy i dogłębnie czytamy rachunki, zakładając, że wszystko z pewnością jest w porządku. I rzeczywiście może być, pod warunkiem, że nie mamy porównania. Marże i koszty własne to właśnie ta część, na której możemy najwięcej zaoszczędzić. Warto skontaktować się z przedstawicielem danej firmy, przed podjęciem decyzji, i dopytać właśnie o te dodatkowe koszty.
Niestety nie ma w najbliższej perspektywie szans na to, że prąd będzie stawał się tańszy. Dlatego jedyną możliwością na oszczędności jest szukanie alternatyw i przyzwyczajanie się do zmian. Nie ma sensu trzymać się jednego dostawcy, nawet jeśli jest to duża firma budząca zaufanie. Być może mniejsi, lokali dostawcy będą w stanie zaproponować nam dużo atrakcyjniejsze oferty, dzięki czemu budżet domowy i firmowy domykać się będzie bez najmniejszego problemu. Warto również zwrócić uwagę na proponowane taryfy i wybrać dla siebie najkorzystniejszą propozycję.
Uważam że ceny prądu w Polsce są zdecydowanie za wysokie.Te wszystkie elementy na które składa się cena energii to przesada.