Drewniane, z zagłówkiem, materacem czy bez? Czyli na co zwracać uwagę kiedy kupujemy łóżko?

[REKLAMA]

W łóżku spędzamy jedną trzecią naszego życia, dlatego warto zadbać o to, by był to czas relaksu i odpoczynku. W praktyce wiele osób zbyt mało uwagi przykłada do wyboru łóżka do sypialni, co sprawia, że okazuje się ono niewygodne, materac zbyt twardy, a zagłówek niepraktyczny. O czy, więc pamiętać kiedy udajemy się na zakupy?

Dobre łóżko, czyli jakie?

Badania dowodzą, że w trakcie snu regeneruje się aż 90% naszych sił psychicznych i fizycznych. Do tego niezbędne jest, jednak dobrej jakości łóżko, które zapewnia właściwszy odpoczynek. I, co najważniejsze, niekoniecznie to, co przypada do gustu innym będzie odpowiednie dla nas. Każdy ma bowiem własne wymagania np. co do twardości materaca lub zagłówka.

Wybierając łóżko do sypialni warto zdecydować się przede wszystkim na właściwy materac. Wiele osób, które zmagają się z bólami kręgosłupa i mają trudności ze snem wybiera specjalne materace, które sprawiają, że ciało nie zapada się, a jednocześnie materace są na tyle twarde by pozytywnie wpływać na pozycję kręgosłupa podczas snu. Znaczenie ma też dobrej jakości stelaż, który można kupić w zestawie z łóżkiem i materacem lub osobno – jeśli szukamy produktu o konkretnych właściwościach.

Nie tylko materac…

Oprócz wyboru materac znaczenie mają też inne cechy użytkowe łóżka, w tym jego długość. Dlatego wskazuje się, że optymalna długość łóżka powinna wynosić tyle co wzrost osoby, która na nim śpi plus minimum 25 centymetrów.

Jeśli chodzi o szerokość to minimalna wartość przypadająca na jedną osobę to 80 cm. Warto jednak wybierać znacznie szersze łóżka – o ile pozwala na to miejsce w sypialni. Optymalna wartość to 90 lub 100 cm., co zapewnia lepszą wygodę podczas spania.

Tym, co często jest pomijane na etapie wyboru łóżka, jest jego wysokość. Niewiele osób wie, że łóżko powinno znajdować się co najmniej 30 cm nad podłogą. To niezbędne, by dobrze się z niego wstawało i by w trakcie snu miała miejsce odpowiednia cyrkulacja powietrza. Dla osób w starszym i podeszłym wieku optymalna wysokość to z kolei 40 do 50 cm.

Artykuł powstał we współpracy z expertsnu.pl/13-lozka-do-spania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *