Listwy przypodłogowe – jakie wybrać?

[REKLAMA]

To, że listwy przypodłogowe należy stosować, nie ulega raczej wątpliwości, ale jakie konkretnie listwy spełnią nasze wymagania? Profile montujemy przy podłodze z różnych względów: dla zabezpieczenia ściany, dla ukrycia dylatacji, dla zamaskowania przewodów, jednak jednym z ważniejszych powodów jest estetyka… Czy zatem typowe listwy z PCV spełniają nasze oczekiwania?

LISTWY MDF

Listwy przypodłogowe wykonane z MDF są obecnie mocno rozpowszechnione. Wykonywane są z prasowanych wiórów drzewnych, prasowanych przy pomocą kleju. Taka metoda produkcji, powoduje, że listwy przypodłogowe mdf, są tańsze niż typowe listwy drewniane. Fabrycznie pokrywa się je białą okleiną lub niekiedy maluje. Takie białe listwy przypodłogowe, oczywiście świetnie podkreślają charakter wnętrza. Minusem tego rozwiązania jest nieestetyczny wygląd w miejscu, w którym dojdzie do uszkodzenia okleiny lub zadrapania i następującego po nim brzydkiego strzępienia się. Niestety listwy przypodłogowe mdf, mają także kolejny minus, czyli słabą wodoodporność. Woda dostająca się pod listwę lub w miejscu narożników powoduje puchnięcie (odparzanie się) mdf-u. Z taką sytuacją mamy do czynienia np. przy zwykłym zmywaniu podłogi mopem. Obecnie producenci listew przypodłogowych zaczynają impregnować listwy firmowo. Teoretycznie zabezpiecza to listwy, lecz jak to wygląda w praktyce? Różnie…

Listwa przypodłogowa mdf może być montowana na klej montażowy lub czasami producenci zalecają klipsy. Oba rozwiązania mają wady i zalety. Na ogół listwy nie mają możliwości schowania kabli lub przewodów za sobą, jednak wysokie listwy przypodłogowe, czasami posiadają przestrzeń do ich ukrycia.

LISTWY Z POLIMERÓW

Listwy przypodłogowe wykonane z polimeru zyskują coraz większą popularność, głównie dlatego, że posiadają sporą liczbę zalet. Obecnie na rynku możemy spotkać:

  • listwy przypodłogowe Creativa
  • listwy przypodłogowe Orac Decor
  • listwy przypodłogowe NMC
  • listwy przypodłogowe Mardom Decor
  • listwy przypodłogowe Europlast

Listwa podłogowa wykonana z takiego materiału jest bardzo odporna na uderzenia, zapewniając dobre zabezpieczenie ściany przed uderzeniem. Sam materiał powoduje, że nie ma możliwości wchłaniania wody, co ma miejsce przy listwach mdf. Śmiało listwy plastikowe możemy stosować także łazience. Powłoka listew z reguły przyjmuje farbę bezpośrednio, bez potrzeby malowania podkładem. Jednak producenci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferują listwy przypodłogowe malowane firmowo na biało lub na odpowiedni kolor RAL/NCS. Trzeba przyznać, że takie białe listwy przypodłogowe wyglądają przepięknie.

W zależności od wielkości i stylu wnętrza, oferowane są różne wysokości i wzory. Listwy przypodłogowe pasujące do klasycznych wnętrz będą delikatnie zdobione. Natomiast do nowoczesnych aranżacji, świetnie prezentować się proste, kanciaste listwy. Wysokie listwy przypodłogowe, oczywiście najlepiej będą prezentować się w wyższych pomieszczeniach.

Tego rodzaju profile, montujemy tylko i wyłącznie na klej. Wskazane jest malowanie tuż po zamontowaniu, jednak czasami malowane są przed przyklejeniem.

PODSUMOWUJĄC

To jakie listwy wybierzemy, najprościej zrobić kalkulując plusy i minusy. Nie musimy się ograniczać jedynie do tych rodzajów listew przypodłogowych, gdyż na rynku możemy otrzymać jeszcze listwy drewniane czy zwykłe listwy PCV do paneli. Jednak jeśli cenimy sobie jakość i piękno to… tutaj niech każdy dopowie sobie sam.

 

Zdjęcie: listwa Creativa LPC-33 od Creativa.pl

Materiał powstał we współpracy z yourdecor.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *