Łóżko kontynentalne – co to właściwie jest?

Łóżko to jeden z najmilej kojarzących się domowych przedmiotów. Spędzamy w nim niemal jedną trzecią życia odpoczywając w pozycji leżącej lub śpiąc. Wybierając więc odpowiednie łóżko powinniśmy poświęcić trochę czasu nie tylko na zapoznanie się z aktualnymi trendami, ale właściwościami różnego rodzaju materaców i materiałów. Wszystko po to, aby też ważny mebel posłużyć mógł przez wiele lat i aby nie przyczyniał się do problemów zdrowotnych. Dobrze dobrane łóżko pozwala nie tylko porządnie wypocząć, ale też zapobiega problemom z kręgosłupem czy układem krążenia i stawami.

Jeszcze do niedawna właściciele niewielkich mieszkań musieli niestety rezygnować z łóżek na rzecz różnego rodzaju rozkładanych tapczanów, które w dzień zamieniały się w sofy, na których można było przyjmować gości. Dziś mimo wszystko coraz więcej osób decyduje się na zakup łóżka z dobrym materacem, a połączenie nawet niewielkiego salonu z wyodrębnioną w nim częścią sypialną z łóżkiem coraz bardziej przestaje dziwić. Ludzie mają coraz większą świadomość tego, że dobry materac jest bardzo ważny dla jakości snu. A wybór tychże jest ogromny. Znajdzie się coś na każdą kieszeń. Najtańsze są materace gąbkowe. Ich wadą jest natomiast to, że nie są zbyt trwałe. Dość łatwo ulegają odkształceniom i po pewnym czasie używania zaczynają powstawać w nich zagłębienia. Oczywiście niska cena pozwala na częstą ich wymianę.

 

Zdecydowanie lepszym wyborem będzie natomiast zakup materaca sprężynowego. Ale i tutaj dostępnych jest aż kilka rodzajów. Do najtańszych materacy sprężynowych należą materace z tak zwaną sprężyną bonelową. Sprężyny z obu stron przykryte są matą kokosową i cienką warstwą gąbki. Niestety dość łatwo ulegają zniszczeniu, zapadają się po pewnym czasie, a sprężyny mogą przebijać się przez zabezpieczającą je warstwę. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie materac sprężynowy kieszeniowy podzielony na kilka stref komfortu. W materacach tych każda sprężyna znajduje się w osobnym woreczku a sprężystość sprężyn dopasowana jest do nacisku, jaki wywierać na nie będzie odpowiednia część ciała. Wszystko po to, żeby kręgosłup osoby leżącej na takim materacu zachowywał fizjologiczną pozycję i aby nie powodować bólu pleców. Łóżka mogą być drewniane albo tapicerowane.

 

 

Poszukując informacji na temat wyboru dobrego łóżka można natknąć się na temat: „Łóżko kontynentalne – co to właściwie jest?” Uchodzi ono za najbardziej luksusowe, które składa się z kilku warstw. Spód łóżka stanowi drewniana skrzynia na nie wysokich nóżkach. W jej wnętrzu znajduje się wkład ze sprężyn bonelowych. Na nim znajdują się przekładki tapicerskie i warstwa pianki poliuretanowej. Na niej położony jest kolejny materac sprężynowy, tym razem kieszeniowy. Jest on przykryty materacem lateksowym lub wykonanym z tak zwanej pianki termoelastycznej. Taka konstrukcja zapewnia niezwykle komfortowy sen. Całość podstawy takiego łóżka wraz z bokami obszyta jest materiałem i stanowi jedną całość. Dla zapewnienia jeszcze większej wygody oraz higieny stosuje się dodatkowy cienki materac, który stanowi higieniczną przekładkę. To, co dodatkowo wyróżnia łóżko kontynentalne od zwykłych łóżek jest również jego wysokość.

 

 

Powierzchnia spania znajduje się na poziomie około 50-60 cm od podłogi. Sprawia to, że łóżko takie jest niezwykle wygodne i bardzo komfortowe szczególnie dla osób starszych, dla których wstanie ze zwykłego, niższego łóżka może stanowić pewną trudność. Całe łóżko kontynentalne jest tapicerowane a dodatkowo posiada także tapicerowane, dekorowane wezgłowie, które dodaje mu luksusowego wyglądu. Dostępne jest w kilku najpopularniejszych rozmiarach. Czasami także jako połączenie dwóch osobnych łóżek połączonych w jedno poprzez wspólne wezgłowie.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Meble Diana.

1 thoughts on “Łóżko kontynentalne – co to właściwie jest?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *