Rolety dzień-noc — funkcjonalne osłony do każdego wnętrza

[REKLAMA]

Okno jest ozdobą każdego pomieszczenia i nie podlega to wątpliwości. Poza funkcją dekoracyjną mają one zapewnić pomieszczeniu światło słoneczne, które często chcemy jednak ograniczyć, szukając właściwej osłony okiennej. W tym wpisie przyjrzymy się jednym z najpopularniejszych rolet, jakimi są rolety dzień-noc.

Regulacja oświetlenia w roletach dzień-noc

Rolety dzień-noc swoje właściwości zawdzięczają między innymi charakterystycznej budowie. Są to bowiem rolety złożone z poziomych pasów materiału, z których połowa jest przezroczysta i przepuszcza światło, a druga zupełnie je ogranicza. Jako że pasy te są ułożone w sposób naprzemienny, pozwalają one wygodnie sterować roletami i wpuszczać do wnętrza tyle światła, ile życzą sobie domownicy.

Dzięki temu, zwłaszcza że rolety dzień-noc z reguły są wykonane z przyjaznego dla alergików poliestru, są montowane nie tylko w sypialniach, ale również pokojach dzieci, kuchniach czy salonach.

Szczególnie zaleca się je do pomieszczeń, których okna wychodzą na stronę południową. W ich przypadku, zwłaszcza latem ilość wpadającego światła jest zbyt duża, co podnosi temperaturę we wnętrzach, ale też utrudnia oglądanie telewizji czy pracę na komputerze.

Rodzaje rolet dzień-noc

Poza tradycyjnymi roletami wyróżniamy również rolety dzień-noc na wymiar, zalecane zwłaszcza do okien o niestandardowych wymiarach.

Jeżeli natomiast wziąć pod uwagę sam rodzaj rolet, najpopularniejszą jest roleta klasyczna, inaczej zwana wolnowiszącą, którą montuje się do ściany bądź sufitu.

Innym rodzajem są mini rolety dzień-noc. To już prostszy montaż, gdyż przymocowuje się je bezpośrednio do ramy okna, korzystając przy tym z haczyków, przyssawek czy taśmy klejącej.

Ostatnim rodzajem są rolety w kasecie dzień-noc. To rozwiązanie najbardziej funkcjonalne. Jak sama nazwa wskazuje, roletę umieszcza się w specjalnej kasecie, a następnie montuje na ramie okna z wykorzystaniem haczyków bądź taśmy. Największym plusem takiego rozwiązania jest łatwość utrzymania w czystości.

Rolety okienne dzień i noc na wymiar

Funkcja dekoracyjna

Na rolety dzień-noc nie możemy patrzeć tylko pod kątem ich funkcjonalności. Bez wątpienia są to bardzo praktyczne osłony okienne, które pozwalają na łatwą regulację światła wpadającego do pomieszczenia.

Weźmy jednak pod uwagę, że jest to również stylowy element wystroju. Roleta w tej formie jest często wykorzystywana przez architektów i aranżerów wnętrz. Wszystko dlatego, że ich montaż nie tylko nie odbiera wnętrzom uroku, ale podkreśla ich unikalny styl. Zwłaszcza że rolety dzień-noc są dostępne w wielu różnych wzorach i kolorach, które można dobrać do pozostałych elementów. Model, który pasuje do ścian czy mebli tapicerowanych, znaleźć jest więc bardzo łatwo.

Chcąc kupić odpowiednie dla siebie rolety dzień-noc, sklep internetowy na pewno będzie miał rodzaj i kolor właściwy dla danego wnętrza. Później pozostanie je już tylko zamontować, co również nie jest szczególnie trudne i każdy powinien sobie z tym poradzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *