Ból brzucha u kobiet – jak walczyć z dolegliwościami menstruacyjnymi?

[REKLAMA]

Ból brzucha to dolegliwość, o której większość kobiet chciałaby zapomnieć. Czy bóle miesiączkowe muszą utrudniać nam życia? Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak skutecznie radzić sobie z okresem.

Dlaczego odczuwamy dolegliwości bólowe podczas okresu?

Najczęstszą przyczyną bólów menstruacyjnych jest nadmiar prostaglandyny, która wywołuje skurcze macicy i powoduje jej niedokrwienie.  Zdarza się jednak, że dolegliwości są wywołane anomaliami anatomicznymi narządu rodnego m.in. niedorozwojem macicy, tyłozgięciem, nadmiernym przodozgięciem czy też niewłaściwą budową szyjki macicy.

Coraz więcej kobiet choruje także na endometriozę (poważne schorzenie powodujące trudności z zajściem w ciążę), zapalenie narządów rodnych czy mięśniaki.

Te wszystkie schorzenia mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie podczas okresu. Kobiety chorujące przewlekle mogą uskarżać się na bóle, które wręcz uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Ból brzucha bywa niekiedy tak silny, że kobiety są wyłączone z wszelkiej aktywności przez dwa dni w miesiącu.

Dolegliwości ustępują zazwyczaj trzeciego dnia, chociaż nie stanowi to reguły – niekiedy ból towarzyszy przez całą miesiączkę, czyli od trzech do nawet siedmiu dni.

Zespół bolesnego miesiączkowania

Wiele kobiet odczuwa typowe bóle podczas menstruacji m.in. ból brzucha, głowy, krzyża, bóle rąk, nóg. Do objawów towarzyszących należą: mdłości, wymioty, uczucie zmęczenia, apatia czy poczucie ogólnej beznadziei.

W skrajnych przypadkach dochodzi także do omdleń. O ile część dolegliwości jest niegroźna i prędzej czy później będzie towarzyszyć niemal każdej kobiecie, o tyle pełnoobjawowe bolesne miesiączkowanie wymaga konsultacji lekarskiej.

Bolesne miesiączkowanie – czego nie robić?

Poważnym błędem popełnianym przez kobiety w czasie miesiączki jest nadużywanie leków przeciwbólowych. Jeżeli już musimy sięgnąć po lek, warto skonsultować się z ginekologiem. Specjalista pomoże nam dobrać środek, który nie wywołuje skutków ubocznych i nie koliduje z innymi lekami.

Niestety, przy ostrych dolegliwościach leki przeciwbólowe nie pomogą. Co więcej, regularne przyjmowanie leku może doprowadzić do tego, że organizm przyzwyczai się do dawki i będzie słabiej reagował.Leki powinny być przyjmowane dopiero wtedy, kiedy ból jest naprawdę silny.

Ból brzucha jest czymś naturalnym, niemniej nie możemy zapominać, że bardzo bolesne miesiączki mogą świadczyć o rozwoju schorzenia. Aby upewnić się, że nie cierpimy na poważną chorobę, warto odbywać rutynowe wizyty lekarskie.

1 thought on “Ból brzucha u kobiet – jak walczyć z dolegliwościami menstruacyjnymi?”

  1. Najlepiej w tych dniach po prostu wrzucić na luz i robić tylko to co naprawdę nie może poczekać. Należy dużo odpoczywać i ograniczyć ilość obowiązków tak aby organizm mógł się zregenerować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *