Co może powodować przewlekły stres?

Stres negatywnie wpływa na organizm ludzki. Jest to fakt powszechnie znany, jednakże niektóre schorzenia oraz choroby nie zostają powiązane z nim, a powinny. Łojotokowa głowa jest jednym z nich. Warto wiedzieć jak ograniczać stres, a także co dzieje się w organizmie, kiedy jest na niego bezustannie narażony.

Wśród najczęstszych skutków ubocznych przewlekłego stresu wymienia się bóle głowy oraz migreny. Jest to efekt zbyt silnego oraz długotrwałego napięcia, a także skurczu mięśni za który odpowiada adrenalina i pobudzanie układu nerwowego. Ból w skroniach nie jest jednostajny, tętni i z biegiem czasu staje się coraz bardziej intensywny. Osoby zmagające się z bólem narzekają także na sztywnienie karku, pojawia się światłowstręt i nadwrażliwość na hałas. Stres sprawia, że ból głowy pojawia się kilka razy w ciągu dnia i z reguły mija po paru minutach. Gorsze przypadki muszą funkcjonować z bólem przez tygodnie.

Kolejny skutek uboczny stresu to choroby związane z sercem oraz układem krążenia. Chodzi o to, że zwiększone zostaje napięcie włókien współczulnych oraz przywspółczulnych oddziałujących na funkcjonowanie serca oraz obwodowych naczyń krwionośnych. Pobudzanie włókien sprawia, że serce bije o wiele szybciej (nawet 3 razy). Skutkiem tego występują palpitacje, arytmia, a w najgorszych przypadkach również zatrzymanie akcji serca. Stres sprawia też, że zwiększa się poziom markera reakcji zapalnej, dzięki czemu dolegliwości związane z układem krążenia występują znacznie częściej. Istnieje większa szansa na zmaganie się z nadciśnieniem tętniczym, który z kolei jest pierwszym krokiem do zawału oraz wylewu.

Łojotokowa głowa to jeszcze jeden z efektów stresu. Objawia się on świądem, zaczerwienioną skórą oraz łuszczącymi zmianami. Większość osób nie łączy tej choroby ze zbyt dużą ilością stresu oraz napięcia w życiu, jednakże w przypadku pojawienia się tego typu zmian należy na samym początku skontrolować poziom stresu. Łojotokowa głowa nie powoduje śmierci, jednakże jest w stanie pogorszyć jakość życia oraz wpłynąć na pewność siebie.

Duże ilości stresu wpływają niekorzystnie na trawienie. Jest to związane z tym, że autonomiczny układ nerwowy nie funkcjonuje właściwie, na skutek napięcia emocjonalnego. W związku z tym pojawiają się bóle i burczenie brzucha, wzdęcia, odczuwana jest pełność, występują biegunki i zaparcia. Wymienia się także zgagę, która jest efektem problemów w kurczliwości mięśni przełyku lub żołądka. Wiele osób musi zmagać się z wrzodami, które są bolesne i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *