Hemofobia, czyli strach przed krwią – czym jest i jaką ją leczyć?

[REKLAMA]

Wielu z nas cierpi na różnego rodzaju lęki nerwicowe, co określany mianem fobii. Przykładem jest hemofobia, a więc strach przed krwią. Nie trudno zrozumieć, że jest to nerwica mocno utrudniająca nam normalne funkcjonowanie. Na szczęście znamy metody leczenia tej dolegliwości i nie zawsze konieczna jest wizyta w gabinecie psychoterapeuty.

Czym jest hemofobia?

Nieleczona fobia może doprowadzić do zaburzeń psychonerwicowych. Nie inaczej jest w przypadku strachu przed krwią. Okazuje się, że lęki tego rodzaju występują u 2 na 100 osób. Oczywiście strach dotyczy krwi własnej i cudzej. Dotyczy to najróżniejszych skaleczeń, ale nawet pobierania jej do badania. Pośród objawów hemofobii znajdują się m.in. osłabienie, bladość, drżenie rąk, zawroty głowy, nudności czy wymioty. Pierwszymi objawami często są nadmierna potliwość, nerwowość, niepokój czy nadmierne napięcie.

Przyczyn lęków nerwicowych tego rodzaju należy szukać w przykrym wydarzeniu z przeszłości, najczęściej w dzieciństwie, ponieważ hemofobia często pojawia się u dzieci w wieku ok. 9-10 lat. Mogą to być wypadek, walka, operacja, a nawet intensywne krwawienie. Jednak poza osobistymi doświadczeniami strach przed krwią może wynikać również z uwarunkowań genetycznych.

Jak leczyć strach przed krwią?

Leczenie hemofobii jest jak najbardziej możliwe. Najczęściej są to terapie u psychologa oraz psychiatry. Jeżeli lęki nie są bardzo intensywne, najczęściej wystarczy wizyta w gabinecie psychologa. Co innego, kiedy ich intensywność jest większa. Wówczas koniecznie trzeba umówić się na wizytę do psychiatry, który wdroży właściwe leczenie (np. terapia behawioralna, terapia z programami komputerowymi, farmakologia, hipnoza). Sama terapia jest różna w zależności od stopnia zaawansowania zaburzeń.

Warto podkreślić, że leczenie hemofobii ma także służyć zapobieganiu omdleniom. Polega to na zwiększeniu ciśnienia krwi poprzez specjalne ćwiczenia (m.in. zaciskanie pięści, napinanie nóg, pleców lub brzucha). Przydatne są również ćwiczenia oddechowe i techniki relaksacyjne, dzięki którym można oswoić się ze swoim lekiem, co zmniejsza nieprzyjemne doznania.

Leczenie hemofobii z Moje Fobie

Jeżeli chcemy osobiście zwalczać strach przed krwią, na pewno warto korzystać z merytorycznych i specjalistycznych artykułów fachowców, jakimi są psychoterapeuci, psychiatrzy oraz psycholodzy. Serwisem, który jest odwiedzany przez coraz szersze grono pacjentów z nerwicami, ich bliskich, ale także lekarzy terapeutów, jest portal Moje Fobie. W jednym miejscu możemy znaleźć mnóstwo ciekawych artykułów, które są stworzone na bazie doświadczeń specjalistów oraz badań.

Oczywiście poradniki dla hemofobii to nie wszystko, co znajdziemy w serwisie. Oprócz tego to wiele artykułów na temat innych fobii. Mowa o strachu przed pająkami, wężami, ciemnością, burzami, chorobą, lataniem, śmiercią czy lataniem. Inne opisywane fobie to lęk wysokości, klaustrofobia czy fobia społeczna. Poradniki wzbogacone o dedykowane danym nerwicom ćwiczenia mogą być dobrym uzupełnieniem leczenia farmakologicznego i terapii psychoterapeutycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *