Jak dobrać soczewki kontaktowe?

[REKLAMA]

Za trafny i fachowy dobór soczewek odpowiada okulista, u którego diagnozujemy i leczymy naszą wadę wzroku. Podstawowe parametry, które powinny być określone przy ordynowaniu konkretnych soczewek to promień krzywizny oraz ich średnica. Jak dobierane są soczewki kontaktowe i jaki mamy wybór wśród konkretnych modeli? Sprawdźcie!

O tym, że soczewka pomaga nam lepiej widzieć i może zastąpić okulary, wiedzą wszyscy. Nie każdy z nas jednak wie, że istnieją różne rodzaje soczewek. Jedne są korekcyjne, przeznaczone dla osób, które mają wady wzroku, tj. astygmatyzm. Inne są lecznicze. Soczewka lecznicza działa jak opatrunek dla oka, np. po uszkodzeniu rogówki. Jeszcze inne są soczewki kosmetyczne. Taka soczewka zmienia lub jedynie „podbija”kolor oczu. Różnice między poszczególnymi rodzajami soczewek, ich ceny oraz dokładne specyfikacje techniczne znajdziemy na stronie acuvue.pl.

Jakie badania robi się w celu doboru odpowiednich soczewek kontaktowych?

Specjalista, który dobiera nam soczewki, sprawdza dokładnie ostrość naszego wzroku i określa różnice w tym zakresie pomiędzy dwiema gałkami ocznymi. Sprawdza refrakcję oka, mierzy krzywiznę rogówki, sprawdza przedni odcinek oka oraz dokonuje oceny wydzielania łez. Na podstawie uzyskanych danych wybiera się średnicę oraz moc soczewki. Po dwóch tygodniach od noszenia soczewek pacjent powinien udać się na wizytę kontrolną, aby ocenić, jaki jest stopień tolerancji oka na dobraną soczewkę.

Soczewki leczące wady wzroku

Na rynku dostępne są 3 rodzaje soczewek:

– soczewki sferyczne, które ordynuje się do noszenia osobom z nadwzrocznością oraz krótkowzrocznością
– soczewki toryczne, przeznaczone do zastosowania w przypadku astygmatyzmu
– soczewki progresywne, dedykowane osobom ze starczowzrocznością – takie soczewki umożliwiają widzenie zarówno z daleka, jak i z bliska

Soczewki kontaktowe na astygmatyzm

Szczególną wadą wzroku, do której dobieramy soczewki kontaktowe, jest astygmatyzm. Nieostre i niewyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się zarówno blisko, jak i daleko oraz towarzysząca temu krótkowzroczność (lub u niektórych nadwzroczność) – to typowy obraz astygmatyzmu. Na szczęście, istnieją specjalne soczewki dla astygmatyków. Stabilne, zabezpieczone przed obracaniem się na oku, dostosowane do noszenia przez cały dzień. Niektóre modele wzmocnione są dodatkowo o filtry UV, zabezpieczające oko przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Szukając odpowiednich soczewek na astygmatyzm, powinniśmy weryfikować, czy konkretne produkty zapewniają optymalne nawilżenie oka. Zapobiegnie to uczuciu dyskomfortu i ewentualnym podrażnieniom oka.

Czy możliwe jest dobranie soczewek na podstawie okularów?

Zdarza się, że soczewki dobierane są na podstawie parametrów noszonych przez pacjenta okularów. Jest to dość rzetelna metoda doboru soczewek dla osób, które wymagają korekcji powyżej 3,25 dioptrii. Nie należy jednak stosować tej metody, gdy dobieramy soczewki na astygmatyzm (te mają dodatkowy parametr, czyli moc cylindrów, których nie da się określić na podstawie specyfiki okularów).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *