Lekomania – zagrożenie dla społeczeństwa

Ile Polacy wydają na lekarstwa? Czy nasze życie kręci się wokół tabletek i pigułek czy też zdrowy rozsądek bierze górę nad potencjalną hipochondrią? Czy jesteśmy lekomanami?

Wg badania DNB Bank Polska i firmy Deloitte „Sektor farmaceutyczny i med-tech” (listopad 2015) w skali roku Polacy wydają na farmaceutyki średnio 139 euro na osobę.  Czy to dużo?

Biorąc pod uwagę, iż w ciągu ostatnich 10 lat wydatki w tym sektorze rosły w tempie ok. 4,4% rocznie w przeliczeniu na mieszkańca, zasadnym wydaje się twierdzenie, iż zakup farmaceutyków stanowi istotne obciążenie domowych budżetów Polaków. I choć w porównaniu z Niemcami (rocznie ok. 510 euro), Hiszpanami (336 euro), Francuzami (549 euro) czy naszymi sąsiadami Czechami (232 euro) wydajemy mniej, to mając na uwadze poziom zarobków w krajach Europy na leki Polacy wydają dużo – w 2012 r. udział tych wydatków w PKB wyniósł 1,4%. Według autorów raportu wydatki na leki to w Polsce niemal 21% wydatków na ochronę zdrowia.

Jednocześnie, jak wynika z badania opinii przygotowanego CBOS z czerwca 2016 r. średnie kwartalne wydatki na zdrowie polskiej rodziny wynoszą 807,15 zł. Znaczące jest to, że najwięcej pieniędzy przeznaczanych jest na leki a najmniej na zakup sprzętu medycznego lub rehabilitacyjnego. Około 90% ankietowanych zadeklarowała, iż w ostatnich trzech miesiącach poprzedzających ankietę w ich gospodarstwach domowych sprzęt medyczny lub rehabilitacyjny nie został zakupiony. Natomiast pozostała grupa wydała na ten cel niecałe 30 zł. Co więcej, jak wskazują wyniki badania, w większości gospodarstw (ok. 68%), w ciągu trzech miesięcy poprzedzających sondaż nie wydano pieniędzy na leczenie i badania ogólne lub specjalistyczne.

Dlaczego zatem, zamiast profilaktyki w postaci regularnych badań i kontroli – w tym również we własnym zakresie – wolimy wydawać nasze ciężko zarobione pieniądze na działania doraźne, częstokroć skutkujące efektami ubocznymi, w postaci lekarstw? Czy warto ryzykować tym co mamy najcenniejsze? Nadużywanie leków prowadzi do degeneracji psychicznej oraz powstawania zaburzeń układu nerwowego. Uzależnienie od leku objawia się między innymi trudnościami w codziennym funkcjonowaniu, psychiczną potrzebą przyjęcia kolejnych dawek oraz przykrymi, fizycznymi skutkami wynikającymi z jego odstawienia. Jednak nadal niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że niektóre zmiany wywołane przyjmowaniem leków mogą być nieodwracalne.

A w niektórych przypadkach wystarczyłaby chociażby najprostsza profilaktyka nadciśnienia tętniczego. Oprócz tak oczywistych spraw jak zdrowa dieta, rozbrat z papierosami  czy alkoholem, regularny ruch czy kontrola cholesterolu i poziomu cukru – równie ważne, jeśli nie ważniejsze, jest kontrolowanie ciśnienia krwi.

Badanie poziomu ciśnienia jest możliwie zarówno przy każdorazowej wizycie w gabinecie lekarskim – jak i w domu – przy użyciu ciśnieniomierza. Obecnie sprzedawcy sprzętu medycznego posiadają w swojej ofercie szeroki wachlarz tego typu urządzeń, a ceny podstawowych modeli są przystępne. Obsługa ciśnieniomierza nie wymaga specjalistycznej wiedzy, może to robić każdy.

Na rynku dostępne są ciśnieniomierze elektroniczne i zegarowe. obsługa tych pierwszych jest dużo łatwiejsza, Wystarczy jedynie założyć mankiet na ramię lub nadgarstek, wcisnąć przycisk START, po czym urządzenie dokonuje pomiaru. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, można skorzystać na przykład z ciśnieniomierza elektronicznego OMRON M2. Urządzenie ze względu na swoje niewielkie rozmiary jest bardzo poręczne i można je zabrać ze sobą praktycznie wszędzie, dzięki temu możliwy jest stały monitoring ciśnienia również podczas urlopu, wyjazdu służbowego czy wyjazdu do rodziny.

Przed zakupem aparatu do mierzenia ciśnienia warto zrobić rozeznanie, zobaczyć jakie są rodzaje ciśnieniomierzy, można trochę o nich poczytać, zawsze też istnieje możliwość przedstawienia swoich oczekiwań sprzedawcy, który pomoże przy doborze odpowiedniego urządzenia. Istotne jest, aby wybrany model był najbardziej adekwatny do swoich potrzeb.

2 thoughts on “Lekomania – zagrożenie dla społeczeństwa”

  1. Przeraża mnie bezmyślność wielu osób, które sposobu na dobre samopoczucie szukają w aptece i faszerują się niezliczoną liczbą preparatów, których działanie jest bardzo wątpliwe a często wręcz szkodliwe dla naszego organizmu

  2. Podobno w ilości zażywanych leków przodują Amerykanie.Niedawno oglądałam film dokumentalny na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *