Nie każdy wie, co kryje się pod pojęciem niewydolności żył. Okazuje się jednak, że jest to poważne schorzenie, którego przyczyny są dość złożone. Warto poznać charakterystyczne objawy tego procesu chorobowego, bo może to pomóc w postawieniu odpowiedniej diagnozy. Nas samych może zaś ustrzec przed poważnymi powikłaniami.
Poznaj przyczyny niewydolności żylnej
Na wstępie warto zaznaczyć, że niewydolność żylna posiada wiele przyczyn. Niektóre czynniki znacząco zwiększają ryzyko, a inne zwiększają je tylko w niewielkim stopniu. Największym zagrożeniem dla nas będzie rzecz jasna kumulacja kilku czynników. Przede wszystkim, przyczyn niewydolności żylnej należy upatrywać w refluksie żylnym. To nic innego jak wsteczny przepływ krwi. Poważny czynnik ryzyka stanowi również osłabienie mięśni łydek, które może być skutkiem bardzo słabej aktywności fizycznej.
Zwężenie żył również może być bardzo poważnym czynnikiem rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej. Udowodniono również, że na niewydolność żylną bardziej narażone są kobiety, a także osoby nadużywające tytoniu. Doskonale byłoby, gdyby udało nam się wyeliminować przynajmniej część czynników, na które mamy wpływ.
Objawy niewydolności żylnej
Nie ulega wątpliwości, że objawy niewydolności żylnej są dość uciążliwe. Początkowo jednak nie są zbyt specyficzne. Jednym z pierwszych zwiastunów mogących sugerować niewydolność żylną są bóle nóg oraz uczucie ich ciężkości. Pojawić się mogą również obrzęki łydek, a także okolicy kostek. Parestezje, kłucie oraz mrowienie kończyn dolnych również jest jednym z objawów niewydolności żylnej. Zwiastować mogą ją także pajączki na nogach o różnym zabarwieniu.
Na początku objawy nie są zbyt mocno nasilone. Z czasem jednak mogą stawać się coraz bardziej uciążliwe. Warto więc rozpocząć walkę z niewydolnością żylną już wtedy, gdy pojawią się jej pierwsze zwiastuny. Na początek najlepiej udać się do lekarza, który pomoże zdiagnozować problem.
Jak leczyć niewydolność żylną?
Aby móc leczyć niewydolność żylną, należy przede wszystkim ją zdiagnozować. Służą temu odpowiednie badania, których wykonywaniem zajmuje się lekarz. Terapia niewydolności żylnej polega między innymi na leczeniu farmakologicznym. Pacjentom cierpiącym na to uciążliwe schorzenie podaje się leki o działaniu obkurczającym naczynia krwionośne oraz ograniczające rozwój stanu zapalnego.
Czasami konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych zabiegów, takich jak na przykład skleroterapia. Każdy, kto cierpi na przewlekłą niewydolność żylną, musi również pomyśleć o zmianie swojego trybu życia. Należy przede wszystkim częściej uprawiać sport.
Najważniejsze jest to, aby znaleźć taką aktywność fizyczną, która będzie sprawiała nam przyjemność. Wówczas prawdopodobieństwo tego, że będziemy ją uprawiać regularnie, jest naprawdę całkiem spore. Kluczem do sukcesu jest również odpowiednia dieta. Powinna być bogata w świeże warzywa oraz owoce. Nie należy inwestować natomiast w mocno przetworzone produkty, bogate w cukier, sól i rafinowany olej.
Artykuł powstał przy współpracy z Mediderm.com.pl |