Na czym polega refrakcyjna wymiana soczewki?

Dzięki prężnemu rozwojowi technologii medycznej, współczesna korekcja wad wzroku oferuje coraz większe możliwości. Nowoczesne zabiegi okulistyczne cechuje duża skuteczność, precyzja oraz ukierunkowanie na bezpieczeństwo i komfort pacjenta. Do najpopularniejszych spośród nich należy refrakcyjna wymiana soczewki. Na czym polega ten zabieg i komu jest dedykowany?

Czym są zaburzenia refrakcji?

Refrakcja oka polega na załamaniu światła, które trafiając do siatkówki, umożliwia widzenie. Proces ten częstokroć bywa zaburzony. Wiązki światła skupiają się przed lub za siatkówką, co prowadzi do wad refrakcji takich jak: nadwzroczność, krótkowzroczność lub astygmatyzm. Zaburzenia te są najczęstszą przyczyną wizyt w poradni okulistycznej. Można je korygować za  pomocą okularów i soczewek. Natychmiastowym sposobem ich leczenia są nowoczesne zabiegi okulistyczne.

Refrakcyjna wymiana soczewki – na czym polega ten zabieg?

Ze względu na powszechność występowania wad refrakcji, wielkim zainteresowaniem cieszy się tzw. refrakcyjna wymiana soczewki. Najchętniej korzystają z niej osoby po 45. roku życia. Podczas zabiegu następuje usunięcie naturalnej soczewki oka, w miejscu której umieszczony zostaje biokompatyblilny implant. Przy doborze sztucznej soczewki najważniejsze są potrzeby i oczekiwania pacjenta. Poszczególne typy implantów umożliwiają wyraźne widzenie do wybranej odległości oraz korekcję astygmatyzmu. Do najbardziej zaawansowanych należą wewnątrzgałkowe soczewki trójogniskowe, które pozwalają na doskonałe widzenie w bliży, dali oraz na odległości pośrednie. Wszczepienie soczewki trójogniskowej pozwala pacjentom prowadzić aktywny tryb życia bez konieczności noszenia okularów.

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do zabiegu RLE?

Refrakcyjna wymiana soczewki jest zabiegiem odpowiednim dla osób, które z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą korzystać z okularów i soczewek kontaktowych. W szczególności  dedykowany jest pacjentom powyżej 45 roku życia. W tym wieku bowiem jakość bliskiego widzenia pogarsza się w sposób naturalny, co nosi nazwę starczowzroczności lub prezobii. Jeśli taka osoba dodatkowo boryka się z wadą refrakcji, problemy ze wzrokiem będą znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jako że zabiegi okulistyczne przy użyciu tej metody uważane są za jedne z najbezpieczniejszych, nie ma wielu przeciwwskazań do ich zastosowania. Są z powodzeniem przeprowadzane nawet na pacjentach, którzy wskutek różnych dolegliwości nie mogą skorzystać z laserowej korekcji wzroku.

Jakie są największe zalety refrakcyjnej wymiany soczewki?

Do największych zalet taj metody korekcji wad wzroku należą:

  • natychmiastowy efekt i krótki okres rekonwalescencji,
  • całkowite bezpieczeństwo i bezbolesność zabiegu,
  • możliwość przeprowadzenia za jednym razem korekcji obu oczu,
  • utrzymywanie się efektów zabiegu do końca życia;
  • ochrona przed wystąpieniem i rozwojem zaćmy w przyszłości,
  • krótki czas trwania zabiegu (ok. pół godziny),
  • dodatkowa ochrona wzroku, dzięki wyposażeniu wszczepianej soczewki w filtr światła niebieskiego i UV.

Przede wszystkim jednak główną zaletą zabiegu RLE jest  znaczne polepszenie komfortu codziennego funkcjonowania osób dotkniętych wadami refrakcji. Usunięcie naturalnej soczewki oka i wszczepienie w jej miejsce soczewki trójogniskowej sprawia, że pacjenci mogą na zawsze pożegnać się z okularami i soczewkami kontaktowymi.

Refrakcyjna wymiana soczewki, czyli korekcja wad wzroku na miarę XXI wieku

Refrakcyjna wymiana soczewki to nowoczesna i skrojona na potrzeby pacjenta metoda korekcji wad wzroku. Pozwala ona na szybkie, skuteczne, bezpieczne i bezbolesne pozbycie się zaburzeń widzenia. Gwarantem udanego zabiegu jest dobór fachowej poradni okulistycznej. Wieloletnie doświadczenie w przeprowadzaniu zabiegów okulistycznych, w tym także RLE posiadają lecznice Citomed z Torunia: www.citomed.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *