Łuszczyca jest niezakaźną chorobą skóry. Dotyczy osób w różnym wieku oraz płci i najczęściej występuje na skórze głowy, aczkolwiek istnieje także rodzaj łuszczycy, która występuje na całym ciele. Aby zminimalizować jej objawy, należy unikać stresu oraz narażenia na zanieczyszczenia środowiskowe i dym. Jak należy dbać o skórę, aby zminimalizować objawy nieestetycznej dolegliwości?
Profilaktyka w walce z łuszczycą
Przy problemach występujących na skórze głowy oraz na całym ciele niezbędna jest wizyta u dermatologa, który opracuje leczenie w zależności od typu i nasilenia nieestetycznej dolegliwości. Łuszczyca należy do problemów, których nie da się całkowicie wyeliminować, jednak przy odpowiednim leczeniu i domowych sposobach możemy nieco zakryć jej przykre objawy.
Najlepszym sposobem jest używanie aloesu, który przynosi niemal natychmiastową ulgę przy różnych schorzeniach i podrażnieniach skóry. Dlatego warto wybierać kosmetyki, które zawierają duże ilości składnika. Picie soku z aloesu poprawia odporność i pomaga zwalczyć stany zapalne w organizmie. Aby zminimalizować defekty choroby, należy szczególną uwagę przyłożyć do codziennej diety.
Z jadłospisu powinniśmy definitywnie wykluczyć produkty wysoko przetworzone, czerwonego mięsa i większych ilości cukru. Źle wpływają również używki typu kawa, alkohol i papierosy. Zalecane jest spożywanie większych ilości warzyw i owoców, ryb oraz białego mięsa. Nasza dieta powinna być syta w witaminę A, C, E oraz kwasy omega.
Do urozmaicenia smaku potraw możemy używać octu jabłkowego, który nie tylko podkręca smak wielu posiłków. Dzięki składnikom odżywczym wspomaga trawienie, obniża poziom cukru we krwi oraz oczyszcza z toksyn. Po zmieszaniu octu z wodą można zastosować okład na swędzące miejsca na skórze, aby zmniejszyć dokuczliwą dolegliwość. Warto wspomnieć również o stosowaniu ziół, które mogą okazać się niezastąpione przy walce ze zmianami powstałymi wskutek choroby. Należą do nich:
Rumianek, który łagodzi swędzenie i zaczerwienienia
Len — regeneruje naskórek i zmiękcza go
Wiesiołek dwuletni, jest cennym źródłem kwasów Omega
Ostropest plamisty — oczyszcza z toksyn.
Na co zwrócić uwagę przy codziennych czynnościach?
W walce z łuszczycą niezbędna jest codzienna, dokładna higiena. Zamiast mydła, warto wybrać specjalne emulsje do kąpieli oraz lecznicze olejki. Unikamy używania gąbek i peelingów, które wycierają skórę. Świetnym pomysłem jest regularne używanie kosmetyków, które natłuszczają skórę.
W gorące miesiące warto skorzystać z naturalnej fototerapii. Promienie słoneczne przynoszą ulgę osobom chorym na łuszczycę, dlatego opalanie się, a nawet zwykłe spacerowanie w ciepłe dni może zmniejszyć objawy choroby. W zimę warto zadbać o suplementację witaminą D, aby nie doprowadzić do jej niedoboru w organizmie.
Ponadto ważne jest, aby unikać stresujących sytuacji i zaakceptować chorobę, gdyż wtedy łatwiej będzie nam się z nią zmierzyć. Prowadzenie zdrowego trybu życia i właściwa pielęgnacja może dać niebywałe efekty przy minimalizowaniu zmian skórnych powstałych w wyniku nieestetycznej dolegliwości.
Więcej informacji znajdziesz na centrumluszczycy.pl/ |