Świat z perspektywy kota

[REKLAMA]

Dzieląc mieszkanie z kotem często mamy skłonność do interpretowania kociego zachowania z własnej perspektywy. Jednak czworonogi są wyposażone w nieco inne narzędzia poznawcze. Poza tym z natury są samotnymi myśliwymi. Jak w takim razie wygląda świat, w tym ludzie z perspektywy kota?

Jak działają kocie zmysły?

Dla ludzi najważniejszym zmysłem jest wzrok. U kotów sprawa nie jest taka oczywista, chociaż natura obdarzyła je ciekawym przystosowaniem. Kocie oko potrzebuje mniej światła niż ludzkie, dlatego nawet przy świetle księżyca lub innym skromnym oświetleniu, czworonogi radzą sobie całkiem dobrze. W końcu są z natury nocnymi myśliwymi. Gorzej wygląda jednak sprawa postrzegania kolorów. Kot rozróżnia barwę żółtą, niebieską i w mniejszym stopniu zieloną. Natomiast widziany przez niego obraz nie jest tak ostry jak nasz, za to oko świetnie rejestruje ruch.

Bardzo ważnym kocim zmysłem jest znacznie doskonalszy niż u ludzi węch. Po pierwsze to dzięki niemu koty dobierają pożywienie i w tej kwestii odgrywa większą rolę od smaku. Pełni także funkcję społeczną – koty rozpoznają siebie nawzajem po zapachu moczu.

Koci dotyk jest bardzo czuły, a dużą rolę między innymi w poruszaniu się odgrywają wibrysy, czyli kocie wąsy. Podobne receptory znajdują się także na kocich łapach. Służą one jeszcze lepszej orientacji w ciemności.

Koty nie mogą również narzekać na swój słuch, który po pierwsze jest znacznie ostrzejszy od naszego. Po drugie, pozwala precyzyjnie lokalizować źródło dźwięku nawet przy zakłócającym go hałasie. Oczywiście to kolejna specjalizacja w polowaniu.

Jak koty postrzegają człowieka?

Czy dzięki dobremu słuchowi kot dobrze rozumie słowa człowieka? Tak, chociaż reaguje tylko na te, na które ma ochotę, czyli przede wszystkim związane z jedzeniem i zabawą. Kim natomiast jesteśmy dla kotów? Nie są one zwierzętami stadnymi, lecz samotnymi myśliwymi, dlatego według popularnej teorii jesteśmy dla nich po prostu… większymi kotami. Świadczy o tym pionowo umieszczony ogon, jak również ocieranie się o nas, co jest typowym kocim pozdrowieniem.

Dowiedz się więcej na temat kotów na Maxandmrau.pl

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat swojego miauczącego pupila, odwiedź stronę Maxandmrau.pl. Poza szerokim asortymentem produktów dla kota, w dziale edukacja znajduje się tam szereg artykułów poradnikowych na tematy związane z domowymi czworonogami.

1 thoughts on “Świat z perspektywy kota”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *